forex trading logo

Nabór do VII klasy sportowej

Sześciolatek w szkole

Reklama

Pedagog Psycholog

Samorząd uczniowski

Szukaj


Dzisiaj jest: Piątek
22 Września 2017
Imieniny obchodzą
Joachim, Joachima, Maurycy, Prosimir,
Tomasz

Do końca roku zostało 101 dni.
Zodiak: Panna
Działania w integracji PDF Drukuj Email

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 im. Orła Białego z oddziałami integracyjnymi w Radomiu pracuje już 13 rok. Na terenie naszej placówki prowadzone są działania szerzące i promujące ideę integracji dzieci zdrowych z niepełnosprawnymi.

Nauczyciele wspomagający naszej szkoły z  myślą o wychowankach  prowadzą cykliczny konkurs PREZENTACJE. Cele konkursu to:

- szerzenie idei integracji dzieci niepełnosprawnych i pełnosprawnych,

- kształtowanie postawy otwartości w wypowiedzi plastycznej i literackiej,

- przedstawienie spojrzenia dziecka na świat osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych,

- pobudzanie wrażliwości i wyobraźni plastycznej,

- rozwijanie empatii oraz umiejętności dzielenia się własnymi refleksjami,

- promocja szkoły stwarzającej przyjazne warunki dla funkcjonowania w niej uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Do udziału w konkursie  zapraszane są placówki z całego miasta, w których uczą się dzieci niepełnosprawne oraz te, które zainteresowane są problematyką integracji od przedszkola do gimnazjum, ośrodki szkolno-wychowawcze i szkoły specjalne.   Zadanie uczestnika to przygotowanie pracy plastycznej dowolną techniką w formacie A-3 (wymagane passe-partou). Prace mogą zostać wykonane: indywidualnie lub zbiorowo (do 4 osób)  dotyczące integracji. Każda edycja miała temat wiodący:

- 2003 „ Moje spotkanie z integracją”

- 2005 „Przyjaźń bez barier”

- 2007 „Sam mogę wiele, wspólnie z innymi mogę wszystko”

- 2009 „ Sam mogę wiele, wspólnie z innymi mogę wszystko”

- 2011 „Każdy ma prawo być sobą i nie warto robić z siebie kogoś innego, wbrew swojej woli, i tylko po to, żeby spodobać się innym.”

- 2013 „Tacy sami bez ściany między nami…”

Zainteresowanie było tak duże, dlatego też od 2009 roku poszerzyliśmy nasze PREZENTACJE

o kategorię literacką: opowiadanie, list, kartka z pamiętnika, wiersz.

Nasze PREZENTACJE mają również niepowtarzalną oprawę podczas finału. Integralną częścią,  na którą najbardziej czekają nasi uczestnicy, jest wręczenie nagród. Głównymi nagrodami są statuetki „Uścisk dłoni”oraz dyplomy dla dzieci i ich opiekunów. Dzięki naszym licznym sponsorom każdy finalista otrzymuje również indywidualną nagrodę (bilet na basen, bilet do kina, albumy, piłki, koszulki, gry, książki, maskotki). Dzieci uczestniczące w spotkaniu finałowym nie wychodzą z pustymi rękami, gdyż każdy otrzymuje długopis, smycz lub inny drobiazg. Podczas finału możemy podziwiać  występy muzyczne naszych wychowanków lub oglądać scenki dramowe propagujące ideę integracji. Wszyscy obecni mogą podziwiać piękne dekoracje wykonane we współpracy  klas integracyjnych. Tradycyjnie, zwieńczeniem konkursu  jest zaproszenie wszystkich gości, wychowanków, opiekunów do pociągu przyjaźni – wspólnej zabawy w rytmie muzyki Ryszarda Rynkowskiego „Jedzie pociąg z daleka”. Taki wesoły pociąg  zawozi naszych uczestników do stacji „Poczęstunek” – czyli na soczek i ciasteczko. Na zakończenie można wykonać pamiątkowe zdjęcie z panem Prezydentem na tle dekoracji. Jest to również spotkanie, podczas którego można wymienić stosowne uwagi dotyczące pracy lub doświadczenia, nawiązać nowe znajomości. Honorowymi gośćmi są: wiceprezydent miasta Radomia ds. edukacji, prezes zaprzyjaźnionej SM „Łucznik”, prezes klubu siatkarskiego „Czarni” Radom, proboszcz sąsiadującej parafii Św. Piotra.

Do naszych sponsorów zaliczamy: SM „ŁUCZNIK”, prezydenta miasta Radomia, kino HELIOS, AQUAPARK, parafię Św. Piotra,  wydawnictwo PRIO, Samorząd Uczniowski, Radę Rodziców oraz rodziców (indywidualni sponsorzy).

Prace dzieci plastyczne oraz literackie można oglądać w galerii holu głównego naszej szkoły przez cały miesiąc maj. Osiągnięcia uczniów  prezentujemy również w radomskich mediach oraz szkolnym biuletynie informacyjnym propagującym integrację PRIORA pod redakcją logopedy szkolnego. Istnieje on już od roku 2002. Zawiera porady, scenariusze, konspekty zajęć oraz bieżące informacje i zdjęcia na temat integracji w naszej szkole.

PREZENTACJE nierozerwalnie łączą się z udziałem uczniów naszej szkoły w „Dniach Godności.” Wiąże się to z corocznym marszem w kolorowym korowodzie dzieci i opiekunów z ośrodków sympatyzujących z integracją. Przygotowujemy z dziećmi kolorowe plakaty, jednakowe koszulki i maszerujemy główną ulicą miasta , dobrze się bawimy przed sceną przed Urzędem Miejskim wraz z włodarzami naszego miasta.

W nawiązaniu do idei integracji prowadzone są w naszej szkole cykliczne SPARTAKIADY dla dzieci z niepełnosprawnościami, podczas Festynu Środowiskowego z okazji Dnia Dziecka.

W naszej rywalizacji sportowej bierze udział mnóstwo dzieci, ale nie ma przegranych. Liczą się chęci, dobra zabawa oraz uśmiech. Wszyscy wygrywają i otrzymują nagrody rzeczowe.

Inną formą integracji jest konkurs plastyczny „Kredą po asfalcie”, który odbywa się od kilku lat cyklicznie w ramach Festynu Środowiskowego w naszej szkole.

PREZENTACJE to także wzbudzanie ducha walki, kibicowanie drużynie siatkarskiej „Czarni” Radom podczas jej meczy ligowych  w HALI MOSiR-u w Radomiu. Pełna integracja miała miejsce w naszej szkolnej hali sportowej, w której gościliśmy naszych siatkarzy. Dzieci z klas integracyjnych mogły wziąć udział w treningu prowadzonym przez swoich idoli i rozegrać z nimi krótki mecz. Radość, brawa, zadowolenie towarzyszyły naszym spotkaniom, które stały się początkiem owocnej współpracy.  Spotkania były rejestrowane przez TV DAMI RADOM.

Szkoła nasza stwarza uczniom ze specjalnym potrzebami edukacyjnymi warunki do bezpiecznego i wszechstronnego rozwoju. Dzięki temu mają one szansę na akceptację środowiska szkolnego i mogą liczyć na pomoc rówieśników, nauczycieli i rodziców, zgodnie z myślą Jana Pawła II: Troska o człowieka jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka”.

zobacz więcej zdjęć

 

e-Dziennik

Naszą witrynę przegląda teraz 162 gości 

Nasi partnerzy

Reklama

Reklama

Kalendarz PSP 6

wrzesień 2017
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Reklama


najczęściej czytane

nowości


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: top web hosting company vps reseller Valid XHTML and CSS.